Chybí ženy!

Ani největší světová online encyklopedie Wikipedie se nemůže pochlubit spravedlivým zastoupením významných jmen žen a můžu. A není to způsobeno tím, že by takové ženy neexistovaly, jen se jim dostává mnohem méně prostoru. Chybí totiž řada záznamů o významných vědkyních, spisovatelkách, umělkyních a dalších ženách, které se svým odkazem zapsaly do národního či mezinárodního dění. Goethe-Institut a Wikimedia Česká republika proto pořádají komorní workshop, který chce vzdělat a vychovat další wikipedistky a wikipedisty.

Bezplatný workshop je určen pro každého, kdo se chce dozvědět, jak Wikipedie funguje nebo chce pomoci tomu, aby byly ženy v digitálním světě zastoupeny více, než dosud. S editací Wikipedie není třeba mít žádné velké zkušenosti. Workshop se zaměřuje na začátečníky a mírně pokročilé. „Jen v české jazykové verzi Wikipedie je podíl hesel věnovaných mužům oproti těm, které jsou věnovány ženám 5:1. Záznamy o mnohých ženských osobnostech chybí, nebo jsou neúplné. A tím to samozřejmě nekončí: ženy zde nejsou v menšině jen coby encyklopedická hesla; i mezi lidmi, kdož Wikipedii budují, se nachází více autorů, nežli autorek,“ komentuje Luisa Rath z programového oddělení Goethe-Institutu v České republice: „Rádi bychom, aby se o této problematice mluvilo. Ve spolupráci s Wikimedia ČR proto pořádáme workshop, jejž povede ostřílený wikipedista Vojtěch Veselý. Ten dá účastníkům workshopu možnost, aby udělali své první redaktorské krůčky v pestrém světě Wikipedie. Editovat ji přece může každý a každá z nás!“ dodává Luisa Rath. Přihlásit se na workshop, který se uskuteční 29. července od 14 do 17 hodin v Goethe-Institutu, lze na e-mailu: Nina.Svesnikov.extern@goethe.de, více informací také na: www.goethe.de/cesko.

Pokud se nemůžete zúčastnit workshopu, neváhejte na něj pozvat své okolí a tím akci podpořit. Talentovaní Umělci za to totiž některou z vás odmění krásným dárkem! Každá žena, která nám do 29. července letošního roku napíše na e-mail: info@talentovaniumelci.cz, kde a jak šířila informaci o pozvánce na workshop a přidá i jméno významné ženy, která na Wikipedii chybí, má možnost vyhrát krásný šperk.

Zdroj: Tisková zpráva Goethe-Institut