Dárky se smyslem pro dobro

Lístek za lístkem se s námi příroda pomalu loučí, než ulehne k zimnímu spánku. Naše cyklická existence pokračuje a my vám neváháme připomenout, abyste si během ní našli chvilku i pro dobročinnost. Tentokrát půjdeme vstříc těm, kdo rádi rozdávají materiální radost. Zajímá vás, kde nakupují dárky naši talentovaní? Dozvíte se, u koho si pořídit ručně vyráběné motivační deníky, tibetské zvláštnosti, dobročinné obrazy nebo, jak při každém online nákupu přispět veřejně prospěšným organizacím a nezaplatit nic navíc. Nenechte si ujít naše tipy na to, jak maximalizovat radost v blížícím se období štědrosti!

Pošli radost

Vykouzlit někomu úsměv na tváři bývá jedním z nejkrásnějších dárků. To si uvědomila i firma Pošli radost a její majitelka Lenka Valíčková. „Toužila jsem vytvořit projekt, který by přinášel radost ostatním. V té době mě oslovil film Pošli to dál, kde sledujeme příběh chlapce, který chce zlepšit svět kolem sebe. Jde o takový řetězec dobrých skutků. Hlavní hrdina pomůže třem cizím lidem a přeje si, aby i oni pomohli někomu neznámému. Tato myšlenka mě inspirovala právě k vytvoření názvu firmy. Odráží se v něm výzva k šíření radosti a v tomto duchu jsou vyrobené i naše dárky. Například motivační kartičky, které v sobě ukrývají malý svitek se slovy povzbuzení,“ upřesnila majitelka. Vedle motivačních kartiček nás zaujala i rostoucí tužka. Dárek, který se nikdy nestane neužitečným odpadem. Na konci tužky se totiž nachází kapsle se semínky bylinky. Vyzkoušeli jsme i dárek nazvaný Týdenní dávka inspirace. Ten obsahuje kolekci kvalitních bio čajů od firmy Sonnentor doplněnou motivačními kartičkami s různým poselstvím.

Pokud bychom měli vybrat opravdu speciální dárek, byl by to jistě některý z motivačních deníků. Jsou totiž ručně vyráběné a každý kus je originál. Navíc poskytují práci lidem se zdravotním handicapem v chráněné dílně Charity sv. Alexandra. Tam věnují každému deníku dva týdny poctivé práce a snaží se, aby vydržel na mnoho let. Otázkou je, jestli se i v současné digitální době najdou ti, kdo takový um ocení. Zeptali jsme na to talentovaných v našem okolí. „Deník jako takový momentálně nepoužívám. A to z jednoho prostého důvodu, inspiraci k tvoření nacházím všude kolem sebe. Může to být zajímavé místo, barevná kombinace, vzor, kompozice, pouhý motiv, fotka nebo obrázek, vlastně cokoliv. A tak se nabízí, že si nápady, poznámky nebo nákresy zaznamenávám nejrůznějšími způsoby. Udělám si poznámku do mobilu, fotku, rychlý náčrtek na kousek papíru nebo si nápad později zkusím doma naskicovat. Možná by ale přeci jen stálo za to si takový kreativní deník fyzicky založit, měla bych pak všechno rychle po ruce,“ prozradila nám k tématu kreslířka Miroslava Pitrmanová. Co se týče motivačního deníku Palisandr, velmi se mi líbí dřevěná obálka, působí uklidňujícím dojmem. Deník má i zajímavý obsah, člověk si může přečíst nějaké příběhy k zamyšlení nebo se inspirovat při stanovování vlastních cílů. Stačí si deník prolistovat a věřím, že inspirace na sebe nenechá čekat,“ dodala kreslířka.

„Deníky jsem dlouhou dobu nepoužívala, na chuť jsem jim přišla teprve před dvěma lety, kdy jsem si do svého skicáku začala spontánně zaznamenávat poznámky a myšlenky, které jsem většinou později použila pro další tvoření. Od té doby používám skicák jako svůj deník, kam kreslím a píšu své nápady. Baví mě pozorovat, co člověk v minulosti zaznamenal, ať už v podobě propracovaných skic, čmáranic i textu. Často recykluji staré myšlenky a dám jim nový kabát v podobě ilustrací. Deník Palisandr mě na první pohled zaujal svým dřevěným designem. Je to příjemná změna od jednobarevných obalů, které člověk může přehlédnout. Velmi mě potěšil nápad doplňování deníku dalšími listy. Deník člověk může používat dál a dál, stále mít přehled a zároveň doplňovat nové informace,“ ocenila motivační deník Dana Kápičková, která se věnuje grafice a ilustraci.

Most pro Tibet

Náš další tip věnujeme nákupu u neziskové organizace, která se již od roku 2004 snaží zlepšit životní podmínky obyvatel Tibetu. Most pro Tibet nabízí pestrý výběr produktů z Indie a Tibetu zahrnující netradiční módní doplňky, šperky, meditační předměty, kosmetiku, koření, čaje nebo specialitu zvanou Tsampa, pražený bio ječmen s desítkami zdravotních benefitů. V předvánočním čase si lze navíc vybrat i dárkové balíčky, které potěší hlavně ty, kdo potřebují trošku relaxace. Nechybí ani speciality například v podobě himalájských ponožek, které pletou ženy z vysokohorských vesnic v údolí Spiti. Každý pár je naprostý originál a jejich nákupem podpoříte nejen obyvatele vesnic, ale i školy pro místní děti. Někteří dají jistě přednost stylovější himalájské módě v podobě pašmíny, šály z hebké vlny kašmírských koz. Z jejich srsti se získává jemný, pevný a hřejivý materiál, který je zpracováván ručně, aby nedošlo ke ztrátě jeho speciálních vlastností. Z e-shopu této neziskovky se odchází jen těžko, je to jednoduše pastva pro oči s více než příjemným pocitem. Obzvlášť pokud vás zaujal Buddha a jeho postoj k dobru.

Galerie Ratolest

Pokud byste si rádi vybrali dárky s výhradně uměleckou tematikou, potěší vás virtuální benefiční Galerie Ratolest. Ta sdružuje umělkyně a umělce, kteří svá díla věnují na podporu činnosti neziskové organizace Ratolest Brno. Ta funguje už 25 let a má poměrně široké pole působnosti. Jejím posláním je zejména pomoc ohroženým dětem, mladým lidem i celým rodinám, které se ocitli v nepříznivé životní situaci. Celý projekt jsme vám představili v letošním článku.

Tržiště radosti

Jedním z online projektů neziskové organizace Mobilní hospic Ondrášek, která doprovází nevyléčitelně nemocné děti a dospělé během umírání v domácím prostředí, je i takzvané Tržiště radosti. V jeho nabídce najdete desítky krásných dárků zahrnujících obrazy, dekorace, šperky včetně brože od Shari Freedom z nedávného rozhovoru, pochutiny i zážitky. V letošním ročníku opět nechybí ani jeden z relaxačních fotoobrazů z dlouhodobého fotografického cyklu Atlas mraků Terezy Kvapil Pokorné, zakladatelky naší umělecké skupiny.“ Sama vím, jak náročné je, když pracujete tam, kde je smrt a umírání každodenní téma. Řada organizací působících v této oblasti se navíc potýká s nedostatkem financí. Je těžké, když při péči o poslední dny blízkých musíte vedle toho všeho překonávat i materiální překážky,“ dodala Tereza Kvapil Pokorná. Tržiště radosti většinou probíhá až do vyprodání a celkově se odvíjí od toho, jaké dary se organizaci podaří získat. Ti, co je věnují, nechávají celý výtěžek z akce Mobilnímu hospici Ondrášek, a navíc se po nákupu starají i o doručení daru na své vlastní náklady. Pro skutečně laskavé není v realizaci dobré vůle žádných překážek.

Givt

Náš závěrečný tip patří všem, kdo by si přáli být při nakupování v e-shopech laskaví nejen v čase štědrosti, ale i po celý rok. Stačí se jen přidat ke Givtu! Projekt, který pomáhá neziskovkám od roku 2015, rozdělil mezi zapojené organizace již přes osm milionů korun. Na začátku všeho přitom stojíte vy se svým nákupem, kdy si vyberete, komu chcete přispět. Neuvěřitelné je to, že vás to při nákupu nestojí ani o korunu navíc. „Nejjednodušší je to s naším Pomocníkem, rozšířením do prohlížeče, které si pamatuje všechny z téměř dvou tisíc e-shopů, které na Givtu jsou. Kromě samotných nákupů se snažíme pro neziskovky pořádat i soutěže, kdy v období Vánoc nebo v průběhu roku přibližujeme jejich činnost na našem blogu a v podcastu Pijavice,“ upřesnila za projekt Karolína Fojtíková. A my můžeme jenom dodat, že jednoduší způsob, jak finančně pomáhat, jen tak nenajdete. Na závěr si nenechte ujít letošní díl podcastu na Givtu s Terezou Kvapil Pokornou, ve kterém uslyšíte i o aktivitách naší umělecké skupiny.