Galerie Ratolest je unikátním spojením umění a pomoci, říká koordinátorka Magdaléna Škapová

Pod hlavičkou skupiny Talentovaní Umělci často pořádám různé umělecké akce s výtěžkem pro veřejně prospěšné organizace. V loňském roce jsem vstoupila do komunikace s velmi zajímavým umělecko-charitativním projektem s názvem Galerie Ratolest, kterému se již řadu let propojení umění a pomáhajících aktivit úspěšně daří. Zároveň jde o zajímavou příležitost i pro ty, kdo mají nadání, ale nepůsobí v umělecké oblasti profesionálně. Více se dozvíte v rozhovoru s Magdalénou Škapovou, koordinátorkou projektu.


Magdaléna Škapová (28 let)

  • Pochází z Hranic.
  • Pracuje jako koordinátorka péče o dárce a projektu Galerie Ratolest.
  • Ve volných chvílích se věnuje psaní poezie.

Projekt Galerie Ratolest je realizován neziskovou organizací Ratolest Brno. Prozraďte nám, kdy vznikl a jak funguje?

Mottem Galerie Ratolest, která funguje od roku 2008, je Umění(m) pomáhat. Je to v podstatě virtuální benefiční galerie sdružující umělkyně a umělce, kteří se nás rozhodli podpořit tím, že nám věnují svá díla. Pro kupujícího je to pak dvojí radost. Z nového uměleckého díla a z dobrého skutku. Získané finance totiž putují na podporu činnosti neziskové organizace Ratolest Brno. Ta funguje už 25 let a má poměrně široké pole působnosti. Jejím posláním je zejména pomoc ohroženým dětem, mladým lidem i celým rodinám, které se ocitli v nepříznivé životní situaci.

Kolik autorek a autorů s galerií doposud spolupracovalo? Je možné se ještě do projektu zapojit?

Naše portfolio dnes čítá na šedesát autorek a autorů maleb, fotografií či sochařských děl. Do našeho projektu je stále možné se autorsky zapojit. Stačí jen, když mě případní zájemci kontaktují a já už jim vše vysvětlím. Těší nás, když se nám kdokoli rozhodne pomáhat!

Prozradila jste mi, že Vy osobně koordinujete projekt teprve chvíli. Co Vás k tomu přivedlo?

Je to tak. Působím v Galerii Ratolest velmi krátce, ale mám obrovskou radost, že jsem tuto příležitost dostala. Spojení umění a toho, že můžu pomáhat tam, kde je to opravdu potřeba, mi učarovala. K sociální práci jsem měla vždy blízko. Od malička jsem měla kolem sebe spoustu sociálních pracovníků (v rodině i mezi přáteli) a sama jsem se občas dobrovolně zapojovala do pomoci při různých aktivitách podobného typu. Takže jsem ráda, že se takové práci můžu věnovat a pomáhat, i když sama sociální pracovnicí nejsem.

A jaký máte vztah k umění?

Umění a kultura, to je moje srdcovka odjakživa. Od střední školy je umění jedním z mých hlavních koníčků. Zajímá mě především hudba, poezie a výtvarné umění. Studovala jsem obor Uměnovědná studia. V minulosti jsem pracovala jako dramaturgyně kulturních akcí, pomáhala pořádat výstavy či působila jako kurátorka v galerii. Je to prostě láska na celý život! A to, že můžu spojit svůj koníček a práci v jedno považuji za velké štěstí.

V čem přesně spočívá Vaše práce na projektu a co osobně na něm považujete za neobyčejné?

Jednoduše řečeno: abychom byli co nejvíce vidět. Galerie je náš nástroj propagace a toho, abychom povědomí o činnosti neziskové organizace Ratolest přiblížili širší veřejnosti. Pro projekt tak vyhledávám různé příležitosti ke zviditelnění, nové umělkyně a umělce, vymýšlím přidružené akce. Kromě toho v Ratolesti pracuji jako fundraiserka. Galerie Ratolest představuje unikátní spojení umění a pomáhání lidem, kteří pomoc potřebují. Skrze krásné věci je možné dělat dobro. Zní to jako klišé, ale přijde mi to geniální.

V době koronavirové zažívají umělecké a neziskové aktivity nelehké období. Co za aktivity plánuje galerie v letošním roce?

Máte pravdu, lehké to není. Ale to momentálně asi v žádném oboru a ani v dalších oblastech života. Chtěla bych letos rozjet různé tematické online aukce obrazů, samozřejmě nic nenahradí pocit z krásné výstavy, vernisáže a prodaných děl, ale je třeba se přizpůsobit situaci, kdy je veškerý sociální život přesunutý na internet. V hlavě mi leží plán kurzů různých výtvarných technik, který se dá také dělat online, ale ten bych raději uskutečnila, až bude svět zase v pořádku. A já pevně věřím, že bude.

Jak se může do podpory Galerie Ratolest zapojit veřejnost?

Úplně nejjednodušší způsob je koupit si obraz či jiné umělecké dílo nebo třeba svým blízkým věnovat dárkový poukaz. Na webu nabízíme i batohy, tašky nebo trička s motivy od zapojených umělců. Jako neziskovka pravidelně pořádáme také finanční a materiální sbírky. Dlouhodobě realizujeme i kampaň na portálu Darujme.cz, kde je možnost nás podpořit jednorázově nebo se stát naším pravidelným podporovatelem. Máme také skvěle navázané spolupráce s některými firmami jako například Thermo Fisher, Commescope či Centrum bydlení a designu Kaštanová. Lidé se mohou zapojit i prostřednictvím našeho dobrovolnického centra, stačí se jen ozvat!

Ještě se Vás zeptám na svou oblíbenou triádu:

Co byste obětovala, kdybyste tím mohla zabránit zlu?

Chvíli jsem přemýšlela, jak konkrétně si představuji zlo, ale když to vezmu z obecné roviny, tak rozhodně materiální pohodlí a jistotu.

Považujete sama sebe za dobrosrdečného člověka a proč?

Vždycky je těžké takhle sama sobě nastavit zrcadlo, ale myslím si, že dobrosrdečný člověk jsem. Což neznamená, že jsem vždy vše ve svém životě udělala dobře, ale rozhodně nedělám nic s úmyslem někoho poškodit nebo někomu ublížit. Navíc mě pocit, že mohu pomáhat, hřeje u srdce (ale to snad každého :)). Snažím se pomáhat pravidelně různými formami.

Kdybyste mohla na světě cokoli změnit, co by to bylo?

Ufff, tohle je těžká otázka. Oprostím se od klasického míru, zdravé planety atd. (to doufám chceme všichni). Já bych moc chtěla, aby se lidi na svět nedívali černobíle, aby byli schopni respektovat jeden druhého, se všemi odlišnostmi a aby si uvědomovali, že jejich pravda nemusí být nutně i pravda někoho jiného. Černá a bílá jsou moje oblíbené barvy, ale raději je vidím na fotografii či obraze než v hlavách lidí kolem sebe.

V závěru bych chtěla přizvat všechny autorky a autory, kteří by měli zájem se do projektu Galerie Ratolest zapojit. Zájemci mě mohou kontaktovat skrze e-mail: magdalena.skapova@ratolest.cz nebo se ozvat na sociální sítě Facebook a Instagram. Všem našim dárkyním, dárcům a lidem, co nám pomáhají, chci ze srdce poděkovat: bez vás by to nešlo! Přeji si, ať se brzy setkáme v lepších časech a můžeme společnými silami resuscitovat kulturní život.

Magdaléna Škapová

Děkuji Vám, že jste si udělala čas na rozhovor a těším se, že i já budu váš projekt podporovat!

Tereza Kvapil Pokorná