Francouzský institut a Goethe-Institut v České republice společně pořádají cyklus akcí s názvem FEM2:2 Das Jahr de l’égalité. Jeho cílem je poukazovat na stav rovnosti žen a mužů v naší společnosti, a to zejména v oblasti kultury.
Celá akce bude slavnostně zahájena 11. února letošního roku od 18 hodin v pražském kině Edison Filmhub projekcí německé komedie Miluj svého robota a především panelovou diskuzí v režii Fresh Eye, jediné české platformy pro studium vizuální kultury. Tématem diskuze bude to, jak jsou ženy prezentovány ve vizuální kultuře a jaké jsou jejich obrazy ve filmu, výtvarném umění či ve zpravodajství. „Obraz ženy v kultuře do jisté míry vnímáme skrze hrstku hudebních, filmových a módních celebrit. Pod touto sférou primární viditelnosti však leží společenská infrastruktura, která tyto obrazy utváří – skupiny autorek a autorů, zadavatelek a zadavatelů, producentek a producentů, kritiček a kritiků. Těmi, kdo však formují ty nejmocnější reprezentace žen a ženství, jsou nakonec samotné divačky a diváci, kteří mohou předkládané obrazy přijímat, modifikovat i odmítat,“ říká Andrea Průchová Hrůzová z platformy Fresh Eye, moderátorka a spoluorganizátorka večera. Debata Obraz versus žena na plátně pátrá po tom, jak vypadají emancipované obrazy emancipovaných žen. Jaké stereotypy již byly na malířském a filmovém plátně úspěšně překonány a které přetrvávají? O tom budou v moderované diskuzi hovořit filmová teoretička Klára Feikusová a kunsthistorička Zuzana Štefková.
Následovat bude projekce nové komedie Miluj svého robota (Ich bin dein Mensch) německé režisérky Marie Schrader. „Film se zabývá futuristickou otázkou vztahu člověka a robota. Vypráví intimní příběh dvou nevyrovnaných postav. Fantastická herečka Maren Eggert v roli archeoložky Almy filozofuje o lásce, intimitě a o tom, co znamená být člověkem,“ říká Luisa Rath, programová ředitelka Goethe-Institutu v Praze. Vstup na akci je bezplatný. Více o programu celoročního cyklu lze nalézt na fem22.eu.