Zapomenuté velikánky: Erika Mann

Umění a kultura se nám i v době stále trvající doby koronavirové pomalu vrací do životů. Galerie, muzea a památky v pondělí 10. května otevřou své brány ve víře, že jsme nezapomněli, jaký význam pro nás mají. První pozvánka, kterou vám v tomto nadějeplném období s radostí nabízíme, nám přišla z pražského Goethe-Institutu. Ten přiváží do České republiky první výstavu, která se věnuje výhradně životu a dílu Eriky Mann, nejstarší dcery Thomase a Katii Mannových.

Výstava nazvaná Erika Mann. Kabaretistka, válečná reportérka, politická komentátorka představuje dopisy, rukopisy, fotografie, filmové záběry a originální zvukové záznamy Eriky Mann (1905 – 1969), která byla až do konce svého života bojovnicí, ženou, jež je reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost. Nechybí ani připomínka její činnosti v mnichovském kabaretu Pfeffermühle, kde kabaretní formou bojovala proti nástupu Adolfa Hitlera k moci. S těmito vystoupeními slavila velké úspěchy i v meziválečném Československu. „Erika Mann byla před sto lety ztělesněním nového typu ženy. Psala fejetony, milovala divadelní skandály, procestovala Evropu, žila si jako dcera slavné rodiny,“ komentuje Luisa Rath z Goethe-Institutu: „Nástup národního socialismu v Německu jí otevřel oči. Od té doby zasvětila svůj život politické osvětě a nezalekla se žádných konfliktů,“ dodává Luisa Rath. Výstava se věnuje i další kariéře, kterou Erika Mann zahájila po emigraci do Spojených států. Tam působila jako politická komentátorka, autorka knih a válečná reportérka, pro American Press pracovala mimo jiné i jako zpravodajka z Norimberských procesů. Věnovala se také správě pozůstalosti a vydávání děl svého otce Thomase Manna a bratra Klause Manna.

Erika Mann, 1948

Foto: Florence Homolka, zdroj: Münchner Stadtbibliothek / Monacensia

Chybět nebude ani zajímavý doprovodný program, který nabídne online debatu o žurnalistice inspirovanou hodnotově pevným přístupem Eriky Mann k vlastní zpravodajské a komentátorské práci. O slušnosti, svobodě a toleranci v žurnalistice a zpravodajství promluví Sonja Zekri, vedoucí kulturní rubriky německého listu Süddeutsche Zeitung, která sama působila jako válečná reportérka v Sýrii a David Vaughan, bývalý korespondent BBC v Praze, vedoucí zahraniční rubriky Českého rozhlasu a docent žurnalistiky na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Akce se uskuteční již v úterý 11. května od 19 hodin online.

Výstava v pražském Goethe-Institutu je bezplatně k vidění až do 31. července letošního roku a měla by se postupně objevit také v Liberci, Jihlavě, Brně nebo v Olomouci. Více informací k akci lze nalézt na webových stránkách Goethe-Institutu.

Zdroj: Tisková zpráva Goethe-Institut